Проекти



Презентація проекту
 «Водойми рідного краю, їх стан та охорона»
(Природознавство, 4 клас)
Мета: збагатити знання учнів про воду, її значення у живій природі;  ознайомити учнів із головними річками Сумської області , їх значенням в житті людини; закріпити знання про будову річки; удосконалювати вміння працювати в групах, порівнювати, робити висновки; розвивати уяву, спостережливість; виховувати естетичне сприймання об’єктів природи, моральну відповідальність за охорону і збереження водних ресурсів рідного краю.
Обладнання: мультимедійний проектор; географічний атлас Сумської області, контурні карти, схеми будови річки,  картки для індивідуального опитування  ( у кожного учня).
Попередня робота: збір цікавого матеріалу про воду, водойми  Сумщини, створення презентації «Водойми рідного краю», екскурсії до водойм на території села.
Хід уроку
I. Організація класу до роботи. Створення сприятливої атмосфери.
Знов покликав нас дзвінок,
Поспішаймо на урок.
Давайте будем працювати
Рідним краєм мандрувати.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Робота над загадкою.
- Послухайте й відгадайте загадку.
Відома звіку рідина, усяк її вживає,
Буває хмаркою вона, пушинкою буває,
Бува, як скло крихка, тверда...
Звичайно ж, діти, — це... (вода).   
— Вода - це прозора безбарвна рідина, найпоширеніше на Землі природне тіло.
— Як і для чого людина використовує воду?
 ( Без води не можливе життя на Землі. Людина вживає воду при харчуванні, використовує її для різних потреб в господарстві ).
— Де у природі є вода?
( Вода є в повітрі, у ґрунті, під землею. Хмари в небі і льодовики в горах - це теж вода. Вода входить до складу всіх живих організмів . Навіть тіло людини більш ніж на половину складається з води)
— В яких станах може бути вода?   ( Слайд  «Стани води»)
— Яким кольором на карті й глобусі позначають воду?
— Як можна одним словом назвати моря, річки, озера? (Водойми)
2. Розповідь учителя.
Природна вода є однією із головних речовин у нашому світі. З водою пов'язане наше життя, без води ми його не мислимо. «Хліб - батько, а вода – мати» — говорить народна мудрість. Подивіться на небо —  ви побачите хмари, які простягаються на десятки, сотні і навіть тисячі кілометрів. Дивлячись, як вони пливуть у повітряному океані, який оточує нашу планету, не думайте, що вони невагомі. Хмари складаються із водяної пари і вага 1 км3 близько 2000 т.
А якщо ви заглянете у криницю - на дні її побачите воду - вона називається ґрунтовою. Краплина за краплиною просочилася вона з поверхні і накопичилася на глибині. На поверхні землі тече вода у вигляді струмків, малих і великих річок. Це - рідка вода, до якої ми звикли, яку споживаємо при харчуванні, миємося нею, використовуємо для потреб свого господарства.
3. Звіт першої групи дослідників про властивості води.
    Вправа «Мікрофон» .
—  А що ви пам’ятаєте про воду з попередніх класів?
1-й  учень.
 Взимку вода замерзає, перетворюється на лід. Лід вкриває річки, ставки, водосховища. А з неба падає вже не дощ, а різноманітні за формою шестигранні сніжинки. Це теж вода, тільки у твердому стані. Мало на землі існує інших речовин, які б у наших земних умовах могли знаходитися відразу у трьох станах —  газоподібному, рідкому і твердому.
2-й учень.
Коли рідка вода перетворюється на пару - ми говоримо, що вода випаровується. А коли найдрібніша водяна пара збирається у краплини, ми говоримо, що йде конденсація водяних парів. Так утворюються хмари на небі чи роса на поверхні рослин, предметів, землі. Як правило, вода випаровується при підвищенні температури, а перетворення пари на краплини відбувається при зниженні температури. Водяна пара майже завжди є у навколишньому повітрі, ми її не помічаємо. Але варто лише знизити температуру, як на холодних поверхнях можна помітити краплини води. Завдяки такій її властивості існує кругообіг води. Тому вода на Землі ніколи не зникає.
3-й учень.
 І ще про одну властивість води необхідно знати кожній людині. Вода - добрий розчинник. У природі вона завжди розчинює якусь речовину. Про воду говорять: «Де пробереться, того й набереться». У прісній воді розчинено дуже мало речовин, менше 1 г на 1 літр. Але є вода, яку називають мінеральною. У ній розчинена достатня кількість речовин, до 50 г в літрі, а інколи і більше.
- А тепер послухайте і відгадайте ще одну загадку, яка підкаже вам тему нашого уроку.
Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить. (Річка)
—  Які слова допомогли відгадати загадку? (Біжить, шумить)
Вправа «Очікування»
— Отже, про що ми будемо сьогодні говорити на уроці? (Про річки)
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
— Сьогодні ми познайомимося з головними річками Сумської області та їх притоками, навчимося знаходити їх на карті. Завдання наше полягає ще й в тому, щоб узагальнити знання про воду й  будову річки. Також з’ясуємо, як і чим забруднюються річки, і яка роль людини в цьому.
     Я сподіваюсь, що ви правильно і точно висловлюватимете свої думки, злагоджено працюватимете, робитимете висновки.
— То що ж таке річка?
Річка - це природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу,
створених її рухом.    
— Яку будову має річка? Давайте повторимо складові річки.
(Слайд. Малюнок-схема «Будова річки»)
— Кожна річка має витік. Витік — це місце, де починається річка. Витоком може бути невеличкий струмок, озеро, болото, льодовик у горах. Річка тече по заглибині, що називається руслом. У річки є два береги — правий і лівий.
Якщо стати за напрямом течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч - лівий. Більшість річок мають притоки. Притоки — це річки, що впадають в головну річку. Чим більшою є річка, тим більшим у неї є приток. Кожна річка впадає в море, іншу річку або озеро. Це місце називається гирлом.
— А тепер візьміть картки , де зображена будова річки. Позначте на схемі частини річки, а також доповніть речення поняттями , з якими ви сьогодні ознайомилися.
( Взаємоперевірка)
—  Обміняйтеся картками. Перевірте роботу товариша.
—  Основна частина водного багатства нашого краю знаходиться у річках.
Сумщина багата на ріки: річок довжиною понад 10 км налічується 165, а малих струмочків - понад 1000. Серед них вирізняються Десна, Сейм, Псел, Ворскла, які починаються за межами нашої області і так само за її межами впадають у Дніпро - наймогутнішу ріку України. Такі річки, як Сула, Хорол беруть початок у Сумській області і протягом багатьох кілометрів є невеликими водотоками. Тільки увібравши в себе багатство води приток, вони перетворюються на справжні річки.
Всі річки нашої області течуть повільно, правий берег у них крутий, лівий пологий, низовинний, часто заболочений.                        
Положистий берег, як правило, навесні, коли тане сніг і велика кількість струмків збігає в річку, заливається водою, а тому це місце називають заплавою. На поверхні заплави річка петляє, як гадюка, змінюючи русло рік у рік, залишаючи після себе стариці. Вони поступово заростають рослинністю і перетворюються на болота. Тому на заплаві, як правило, є сухі і болотисті ділянки.
      Весною річки широко розливаютьсяТак, Десна розливається від 500 м до 6 км, а рівень води підіймається на 3- 4 м вище літнього рівня.
- А тепер поглянемо на карту і знайдемо великі річки Сумщини.
- Визначте , де вони беруть початок і куди впадають.
- Назвіть їх притоки.
- Назвіть малі річки свого краю.
- Чи зображені вони на карті? Чому?
— Що цікавого підготували наші юні дослідники про річки Сумщини.
1-й учень    (Слайд «Десна»)
У межах Сумщини Десна протікає впродовж 10 км. Правий її берег високий, лівий берег більш положистий. Заплава річки здебільшого заболочена, покрита невеликими озерцями. Десна впадає в Дніпро.
    Ліві притоки Десни: Знобівка, Свіча, Івотка, Шостка, Есмань, Сейм та ін.
2-й учень    (Слайд  «Сейм»)
Річка Сейм - найбільша притока Десни. Бере початок в Курській області (в Росії), впадає в Десну в Чернігівській області. Довжина р. Сейм -611 км, глибина досягає 6м.
Річка приймає багато приток: праворуч - Клевень, ліворуч - Вир, Єзуч та ін.
3-й учень                      (Слайд  «Сула»)
Річка Сула, ліва притока Дніпра, бере початок в Сумському районі. Впадає в Дніпро у Полтавській області. На своєму шляху Сула багаторазово змінює напрям течії, сильно петляє. Довжина Сули близько 435 км,  глибина —  від 70 см до 6 м.
Сула приймає багато приток: праві - Терн, Сміла, Хмелівка, Олава, ліві - Сушка, Вільшанка.
4-й учень                      (Слайд  «Псел»)
Річка Псел, ліва притока Дніпра, бере початок в Росії . Протікає через Краснопільський, Сумський та Лебединський райони, тече по території Полтавської області і там впадає в Дніпро. Довжина річки 796 км (155 км - на Сумщині). Ширина її в межах області близько 30-50м. Русло річки досить звивисте. Глибина до 4 м. Береги Псла досить мальовничі, вкриті листяними лісами і сосновими борами.
Псел має багато приток. Із них більш значними є: праворуч - Олешня,
Сумка, Грунь, Хорол; ліворуч - Сироватка, Істороп та інші.
5-й учень                   (Слайд «Ворскла»)
Річка Ворскла, ліва притока Дніпра, бере початок в Росії. Впадає в Дніпро в межах Полтавської області. Довжина річки 467 км (120 км на Сумщині). Ширина в межах області від 20 до 75 м. Глибина від 0,5 до 2 м.
Ворскла має багато приток, серед яких слід вирізнити: праворуч - Ворсклиця, Боромля, ліворуч —  Братениця, Рябина, Весела, Охтирка, Хухра.
Ворскла вважається найчистішою річкою Сумщини та й всієї України.
— Візьміть контурні карти і за допомогою фізичної карти знайдіть і підпишіть назви найбільших річок області. А хто зможе, то також доповніть цей список їх притоками, які були названі учнями на уроці.
     6 – й учень   (Слайд  «Рослини»)
     Рослинний світ річок Сумщини дуже різноманітний. Всі вони добре пристосувалися до умов життя. Біля берегів ростуть осока, стрілолист, ситник. Глибше - очерет і рогіз. А ще глибше оселяються рослини, які мають дуже довгі, тонкі і гнучкі стебла - це латаття біле і жовті глечики.

— Що ви знаєте про ці рослини? (Вони занесені до Червоної книги України).
— Назвіть мешканців річок рідного краю. Що цікавого ви про них знаєте?  
  7-й учень   (Слайд  «Тварини»)
      Багатий і тваринний світ річок. По дну повзають річкові раки, личинки комарів, які живляться залишками рослин і тварин і таким чином очищують воду у водоймах. Звичайно багато у річках і риб. Серед них є і рослиноїдні, і всеїдні, і хижі.
      У річках водяться раки, різні комахи, жаби, риби: червонопірка, карась, лящ, щука, судак, сом. Дорослі соми їдять усе, що можуть схопити: риб, жаб, мишей і навіть водоплавних птахів. Відомі випадки, коли великі соми нападали на собак, які перепливали річку.
         8-учень.    (Слайд  «Птахи»)
 Гніздяться у рослинних сховищах водоплавні птахи: качки, гуси, лебеді. Це всеїдні птахи, які добре пристосувалися до життя на водоймах: вони гарно пірнають і плавають. Серед хижих птахів зустрічаються лелеки і чаплі. Вони полюють на жаб і рибу.
 Живуть у водоймах і бактерії.  Вони допомагають перетворювати залишки організмів на мінеральні солі, які потрібні рослинам.
— Розгляньте фотографії . (Слайд «Забруднення водойм»)
— Які дії людей можуть забруднити водойму і її довкілля?
— Життя річки в тому, що вона тече. Не так вже й багато залишилось цілком «здорових» річок. Більшість річок нині страждає від необдуманого втручання людини. Тільки несвідоме ставлення людини до цієї проблеми призвело до різкого погіршення стану річок, їх обміління, збіднення, забруднення побутовим відходами, стоками сільськогосподарських і промислових підприємств.
2. Складання павутинки «Джерела забруднення водойм».
           Стічні води                                                     Різноманітне                                   

Джерела забруднення
    підприємств                                  сміття                                                                          


              Токсичні         Вплив
                відходи                                         нафтопродуктів                                                                                 
                     Відходи сільськогосподарського  господарства
— В чому ж полягає робота з охорони річок?
— Насамперед у створенні певних умов, що зберігають природну діяльність річок і їх довкілля. Це і прийняття спеціальних законів, і створення водоохоронних зон. І нам з вами вже час пізнати і навчитися розуміти річку, не забруднювати її, проводити посильну роботу по очищенню і збереженню водойм рідного краю.
— Як ви можете охороняти водойми, що знаходяться у вашій місцевості?
— А тепер закріпимо наші знання. Проведемо невеликий диктант. Поставте знаки «+», якщо згодні із твердженням, і «-», коли не згодні.
1) Вода — найбільш поширена речовина на землі. (+)
2) Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, річках, повітрі. (+)
3) Вода може бути лише в двох станах. (-)
4) Життя на Землі є можливим без води. (-)
5) Вода входить до складу живих  організмів. (+)
6) Річка – це природний водний потік. (+)
7) Ріка Десна бере свій початок в Україні. (-)
8) Людина не може впливати на чистоту води у водоймах. (-)
— Звірте свої відповіді з дошкою.
— Не все, що пов’язано зі збереженням водних ресурсів, вам під силу. Але насаджувати дерева, розчищати джерела, не засмічувати водойми зможете навіть ви.
— Чи здійснилися ваші очікування щодо уроку?
Вправа «Незакінчені речення»
На уроці я дізнався …
Мені було цікаво дізнатися …
Найбільшим відкриттям для мене було …
У вільний час я обов’язково прочитаю ….
Всі ви, діти, - молодці.
По силі вам завдання ці.
Але якщо хочете краще знати,
Раджу вам більше читати.
Різні книги та журнали,
Щоб ви розум розвивали.
До нових зустрічей. Бувайте.
Наступний урок з нетерпінням чекайте.
VIІ. Домашнє завдання.
Дібрати загадки, народні прикмети про водойми рідного краю, їх мешканців.

Комментариев нет:

Отправить комментарий